kt tunstall

1975 senesinde Edinburgh’de doğan İskoç müzisyen Kate Tunstall yani sahne ismiyle KT Tunstall, çocukluk yaşlarını Vemnont’daki bir kilisede şarkı söyleyerek geçirdi. Üniversiteyi Londra’da okuyan Tunstall, bu sırada Elia Drew ve Tomoko gibi gruplarla birlikte çalışmaya başladı. İlk bestelerini de aynı zamanda hazırlamaya başlayan sanatçı, 2003 senesinde Oi Va Voi grubunun “Laughter Through Years” albümünde yer alan “Refugee”, “Yesterday’s Mistake” ve “Ladino Song” parçalarında grubun yanında yer aldı.

2004 senesinde “One Night In Gaia” ve “False Alarm” adlı iki tane EP hazırlayan KT Tunstall, senenin sonuna doğru “Eye To The Telescope” adlı ilk albümünü Steve Osborne prodüktörlüğünde ve Relentless Records etiketiyle yayımladı. Albümde birçok müzik enstrümanını performe eden ve folk müziğine yakın bir tarz yakalayan Tunstall, albümüyle İngiltere listelerinde 3 numaraya yerleşti. Albümden “False Alarm”, “Black Horse And The Cherry Tree”, “Other Side Of The World”, “Suddenly I See”, “Under The Weather” ve “Another Place To Fall” parçalarını single olarak piyasaya süren sanatçı, “Suddenly I See” single’ı ile İngiltere listelerinde 12 numaradaydı.

“Eye To The Telescope” albümü sonrasında katıldığı bir televizyon programında “Black Horse And The Cherry Tree” adlı parçasını seslendiren ve izleyicilerden büyük ilgi gören KT Tunstall, 2005 senesi boyunca performanslarına devam etti. Seneyi Texas grubuyla aynı sahneyi paylaşarak kapatan Tunstall, 2006 senesinin başında ilk albümünü yeniden basarak Amerika’da satışa sundu.

2006 Mayıs ayında “KT Tunstall’s Acoustic Extravaganza” adlı 2. albümünü yayımlayan KT Tunstall, albümde parçalarını akustik bir yapıda seslendirdi. Albümün prodüksiyonunda yeniden Steve Osborne ile biraraya gelen Tunstall, albümüyle İngiltere listelerinde 32 numarada kaldı.

2007 senesinde Travis’in “The Boy With No Name” adlı albümündeki “Under The Moonlight” parçasına katılan KT Tunstall, aynı seneki Grammy’lere “En İyi Bayan Vokal Performansı” kategorisinde aday olarak gösterildi.

“Drastic Fantastic” adlı albümünü 10 Eylül 2007 tarihinde müzikseverlere ulaştıran KT Tunstall, albümü Virgin Records etiketiyle piyasaya sürdü. Albümden ilk single’ı “Hold On” adlı parçaya seçen Tunstall, en son Live Earth konserlerinin Amerika ayağında sahne alarak “Black Horse And The Cherry Tree”, “Suddenly I See” ve “Other Side Of The World” parçalarını seslendirmişti.

18 yaşına kadar hayatı, babasının iskoçyanın kuzey dağlarında yaptığı araştırmalar gereği şehir yaşamından uzak geçen, müzik ile olan ilgisi sadece bir teyp ve tom lehrer adlı harvardlı bir matematikçinin kaydettiği komedi albümü olan bu insanın (dinlediği ilk müzik albümü 20 li yaşlarında), sağlam bir tom waits hayranı olduğunu ve sesini kendi kendine geliştirdiğini eklemeden geçmeyelim.

Reklamlar

Yorumlarınız bizim için önemli

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s