groundhog day

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), 1993 yılında sinemalarda gösterilmiş bir komedi filmidir. Harold Ramis tarafından yönetilmiştir. Başrolde Bill Murray ve Andie MacDowell oynamıştır.IMDB en iyi 250 film listesinde 175 sıradadır.

“Groundhog Day”, 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi‘nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

filmin konusu şöyle; gelenek o ki, pennyslyvania eyaletindeki punxsutawney kasabasında her yıl 2 şubat günü punxsutawney phil adı verilen kunduz hava tahmini yapıyor. kunduz gölgesini görecek mi görmeyecek mi gibi gayet mütevazi bir değişkene bağlı tahmin kışın daha uzun mu süreceği yoksa baharın erkenden gelip gelmeyeceği üzerine. hava durumu sunucumuz phil (bill murray) bundan önce 4 kez yaptığı gibi bu yıl da festivali ve tahmini canlı olarak aktarmak üzere kasabaya gider ekibiyle birlikte. ekibinde yapımcı ablamız olarak rita (andie), kameraman olarak da başka bir arkadaş var. phil kendini beğenmiş, sadece kendisini düşünen ve hayli kaba olarak tanımlanabilecek karakter. neyse, istemeye istemeye festivale giderler. çekim yapılır, bir gün sonra tekrar pittsburgh‘a dönecekler. yola çıkarlar, biraz gittikten sonra kar fırtınası nedeniyle yolun kapandığını öğrenirler ve kasabaya geri dönmek zorunda kalırlar. phil pansiyondaki odasına geri döner, uyur ve sabah saat tam olarak 06.00’da uyanır. radyoda duyduğu kaydın dünden bir parça kopyala / yapıştır olduğunu düşünür önce. biraz daha dikkatini verince bu kaydın dünkü kaydın birebir aynısı olduğunu fark eder. tüm gün kendisine bir deja vu’ymuş gibi gelir. akşam yatıp sabah 06.00’da uyandığında aynı günü tekrar yaşadığını görünce 2 şubat’a hapsolduğunu fark eder. ve olaylar gelişir.

filmi tavsiye etmemizin sebebi şu, modern hayatın aslında bizleri ne kadar robotlaştırdığını ne kadar tekdüzeleştirdiğini nalatıyor bu film. filmde spiker durmadan aynı günü yaşıyor ama bir süre sonra aynı olayları değişik tepkiler vererek nasıl farklılaştırabileceğini görüyor. emin olun sıkılmadan izleyeceğiz ve çok eğleneceğiniz bir film.

Reklamlar

One thought on “groundhog day

  1. “Anı yaşa, pozitif bak” gibi klişe sözlerin ne anlama geldiğini öğrenmek istersen, bu filmi mutlaka izle, hem eğlenceli hem de sorgulayıcı

Yorumlarınız bizim için önemli

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s